Bomba kasetowa – co to jest?

Przez Redakcja

Mogłeś już słyszeć o bombie kasetowej, ale co to właściwie jest? Bomba kasetowa to rodzaj pocisku, często używanego w działaniach wojennych, który jest w stanie przenieść dużą liczbę pocisków na stosunkowo niewielki obszar. Jest to śmiercionośna broń i była stosowana przez wiele krajów podczas konfliktów zbrojnych.

57 krajów posiada zapasy amunicji kasetowej

Jeśli chcemy zapobiec dalszemu stosowaniu amunicji kasetowej podczas wojny, ważne jest, aby społeczność globalna okazała swoje poparcie dla Konwencji o broni kasetowej. Jest to wspólne działanie mające na celu zmniejszenie cierpienia ludności cywilnej podczas konfliktu.

Konwencja zakazuje składowania amunicji kasetowej i zobowiązuje państwa-strony do zniszczenia swoich zapasów. Od czasu jej wdrożenia 27 państw zniszczyło ponad 1,3 miliona sztuk amunicji kasetowej. Jednak kilka państw nadal utrzymuje zapasy.

Według stanu na wrzesień 2018 roku co najmniej 57 państw posiada zapasy broni kasetowej. Niektóre z tych krajów potwierdziły, że zniszczyły swoje zapasy, podczas gdy inne są w trakcie ich niszczenia.

W ciągu ostatnich pięciu lat zniszczono łącznie 295 000 sztuk amunicji kasetowej. Jednak nie wszystkie kraje podały liczbę zniszczonych sztuk amunicji kasetowej.

Na przykład Cypr nigdy nie podał publicznie, że zniszczył swoje zapasy. Tymczasem Bułgaria poinformowała, że zniszczyła pewną ilość amunicji kasetowej. Ponadto Republika Mołdowy oświadczyła ostatnio, że zachowała swoje unieszkodliwione podpociski wolne od materiałów wybuchowych.

Mimo że społeczność międzynarodowa podjęła zdecydowane działania przeciwko amunicji kasetowej, nadal istnieje wiele krajów, które posiadają zapasy tej broni. Kraje takie jak USA, Izrael i Arabia Saudyjska produkują i używają amunicji kasetowej od dziesięcioleci. Broń ta była używana w wojnach na całym świecie, takich jak wojna w Libanie w 2006 roku. Została ona również szeroko potępiona przez organizacje praw człowieka.

87 krajów podpisało Konwencję o broni kasetowej z 2010 roku

Konwencja o broni kasetowej jest wielostronnym traktatem, który wszedł w życie 1 sierpnia 2010 roku. Zakazuje ona rozprzestrzeniania amunicji kasetowej, zniechęca do jej stosowania i zapewnia pomoc ofiarom jej zniszczenia. Obecnie konwencję podpisało 87 państw. W ciągu najbliższych pięciu lat kolejne 10 ratyfikuje konwencję.

Chociaż konwencja o broni kasetowej nie narusza z natury międzynarodowego prawa humanitarnego, to jednak stwarza zachęty dla powstańców do wykorzystywania cywilów jako żywych tarcz. Postanowienia konwencji powinny być bronione i przestrzegane.

Definicja broni kasetowej w Konwencji o broni kasetowej jest wewnętrznie niespójna. Wiadomo, że niektórzy z jej sygnatariuszy produkowali amunicję kasetową, a inni nie. Istnieje również kilka przypadków, w których kraje niebędące stronami konwencji produkowały lub eksportowały amunicję kasetową.

Liczne państwa niebędące sygnatariuszami konwencji oświadczyły, że nigdy nie używały amunicji kasetowej. Są to Indie, Pakistan, Brazylia i Chiny. Jednak zgłoszono, że dziewięć innych krajów produkowało i/lub eksportowało broń kasetową.

Większość państw-stron znacznie zredukowała swoje zapasy. Na przykład Słowacja nie przechowuje już amunicji kasetowej do celów badawczych. Zamiast tego zniszczyła 52 000 sztuk podpocisków w 2020 roku.

Stany Zjednoczone, Kanada, Francja i Wielka Brytania ratyfikowały konwencję. Rosja nie ratyfikowała konwencji.

Choć CCM ma kilka postanowień, które można wyegzekwować, większość umowy jest niewykonalna. Jedno z postanowień CCM pozwala na użycie broni kasetowej przez państwa nie będące sygnatariuszami.

16 państw użyło broni kasetowej podczas konfliktu zbrojnego

Konwencja o broni kasetowej (CCW) jest dokumentem Organizacji Narodów Zjednoczonych, który został przyjęty w Dublinie, w Irlandii, 30 maja 2008 roku. Została otwarta do podpisu 3 grudnia 2008 roku. Od tego czasu podpisało ją 98 państw-stron.

Ten dokument jest jedynym międzynarodowym instrumentem zakazującym stosowania broni kasetowej. Jest to jednak długi i uciążliwy proces. Niektóre państwa-strony dłużej niż inne przygotowują wstępne raporty przejrzystości. Wiele z tych raportów jest opóźnionych o ponad dekadę.

W chwili obecnej 87 krajów składuje broń kasetową. Niektóre z tych zapasów zostały odziedziczone po rozpadzie Związku Radzieckiego. Zapasy te zawierają miliony pojedynczych podpocisków, które są wysoce zawodne. Mogą one stanowić poważne zagrożenie dla ludności cywilnej na terenach zaludnionych.

KCW to traktat Rady Bezpieczeństwa ONZ, który zakazuje rozwoju, produkcji i stosowania broni kasetowej. Artykuły 3 i 4 CCW wymagają od państw-stron, by nie produkowały, nie nabywały i nie przechowywały broni kasetowej. Kilka państw-stron zdecydowało się zachować swoje zapasy do celów szkoleniowych, ale ich nie używać.

Mimo kompleksowych zakazów zawartych w CCW, zgłoszono, że niewielka liczba niepaństwowych grup zbrojnych używa broni kasetowej. W niektórych przypadkach nie udało się ustalić, czy grupa zbrojna jest powiązana z państwem, które produkuje lub posiada amunicję.

Na przykład udokumentowano, że Sojusz Północny w Afganistanie używał amunicji kasetowej. W innych przypadkach odnotowano użycie amunicji kasetowej przez Libijską Armię Narodową, Państwo Islamskie i wspieranych przez Rosję separatystów na Ukrainie.

Nie są ani dokładne, ani niezawodne

Bomby kasetowe to broń wojenna, która rozrzuca w dużych ilościach pociski zwane podpociskami. Bomby te mogą eksplodować przy uderzeniu lub nie eksplodować. Wskaźnik awaryjności amunicji kasetowej waha się od 10% do 40%.

Co więcej, urządzenia te mogą zranić zarówno personel wojskowy, jak i cywilny. Niektóre z najbardziej śmiercionośnych ładunków kasetowych zostały użyte przeciwko cywilom.

Stany Zjednoczone używały tych materiałów wybuchowych na szeroką skalę w Wietnamie, Laosie i Kambodży. Pentagon zaprzestał jednak używania ich w Iraku i Afganistanie.

Materiał kasetowy może być dostarczany przez samoloty, helikoptery, rakiety lub artylerię. Zazwyczaj używa się ich do atakowania wielu celów, w tym pojazdów wojskowych, na dużym obszarze. Większość tych urządzeń jest zrzucana z platform naziemnych lub powietrznych, z pojemnikiem transportowym wypełnionym kilkuset podpociskami.

Mimo że urządzenia te zostały zaprojektowane do niszczenia dużych obszarów, większość podpocisków nie eksploduje po zrzuceniu. W rezultacie pozostawiają one na ziemi tysiące niewybuchów. Co więcej, zanieczyszczają one obszary wiejskie. Niewybuchy amunicji kasetowej nadal zabijają dziesiątki lat po zakończeniu konfliktu.

Koalicja przeciwko Amunicji Kasetowej została utworzona w 2003 roku, aby zająć się zagrożeniami humanitarnymi związanymi z amunicją kasetową. Została ona sfinansowana przez wiele dużych banków, w tym Citigroup, ABN AMRO, Bank of China, Commerzbank AG, Credit Suisse Group i Barclays Bank.

Podczas gdy wiele krajów zakazało używania min przeciwpiechotnych, Stany Zjednoczone mają skomplikowane stanowisko w tej sprawie. W związku z tym Stany Zjednoczone nie są sygnatariuszem Traktatu o zakazie stosowania min, ani nie podpisały Konwencji o niektórych broniach konwencjonalnych (CCW). W przeciwieństwie do 41 innych krajów, które albo zaprzestały produkcji, albo zobowiązały się do nieprodukowania tej amunicji.

Zabijają i okaleczają każdego, kto znajdzie się w pobliżu ich rozległych i nieprecyzyjnych stref rażenia

Bomba kasetowa nie jest przeznaczona dla osób o słabym sercu. W rzeczywistości amunicja kasetowa może być najbardziej zabójczą bronią w swoim rodzaju, jeśli chodzi o liczbę zabitych cywilów. Być może najlepiej nadaje się do stosowania z bronią strzelecką i rakietami, ale może być również wystrzeliwana z helikopterów, samolotów, a nawet łodzi. Mogą nasycić obszar o wielkości kilku boisk do piłki nożnej.

Municja kasetowa ma wiele zalet, ale ma też kilka poważnych wad. Na przykład, amunicja ta może skazić ogromne obszary ziemi, stanowiąc poważne zagrożenie dla ludności cywilnej. Ponadto może rozrzucać setki podpocisków. Wreszcie, jeśli nie zostaną opanowane, mogą zostać łatwo przeniesione przez niesfornych mieszkańców wsi. Departament Obrony USA szacuje, że aż 75% amunicji kasetowej zostaje wysadzona w powietrze lub w inny sposób staje się bezużyteczna przez wrogie siły.

Najbardziej imponujące jest to, że wiele krajów ma w swoich arsenałach zapasy tej broni. W rzeczywistości na świecie jest 57 krajów, które posiadają dziesiątki tysięcy sztuk amunicji kasetowej. Na szczęście niektóre z tych krajów wzięły przykład z Australii i Irlandii i wprowadziły własne wersje przepisów zakazujących ich sprzedaży i używania. Na szczęście są wyjątki, takie jak Stany Zjednoczone, które jako pierwsze ratyfikowały CCMB.

Nie są one uważane za amunicję kasetową

Konwencja o broni kasetowej (CCM) weszła w życie 1 sierpnia 2010 roku. Zabrania ona stosowania amunicji kasetowej i ma na celu zapobieganie śmierci i obrażeniom spowodowanym przez tę broń.

Municja kasetowa to broń wybuchowa o charakterze masowym, która rozrzuca wiele podpocisków. Obejmuje ona bomby, rakiety i pociski. Poza tym, że są masowe, mogą powodować znaczne szkody dla ludności cywilnej, gdy niewybuchy znajdują się na terenach zaludnionych. Niewybuchnięte podpociski mogą przeszkadzać w działaniach ratunkowych i powodować ogromne niebezpieczeństwo dla ludności cywilnej.

Pomimo Konwencji o broni kasetowej, wiele krajów nadal produkuje, używa lub składuje broń kasetową. Kraje produkujące amunicję kasetową to Afganistan, Albania, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Finlandia, Francja, Niemcy, Irlandia, Japonia, Norwegia, Rosja, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja i Ukraina.

Państwa przechowujące zapasy to Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Grecja, Węgry, Kosowo, Macedonia, Czarnogóra, Polska, Rumunia, Serbia, Rosja, Hiszpania i Turcja. Chociaż większość zapasów została zniszczona, wiele z nich nadal istnieje.

Państwa, które nie podpisały Konwencji o broni kasetowej, nie udostępniły publicznie informacji o swoich zapasach. Niektóre państwa nie będące sygnatariuszami powiedziały, że nigdy nie używały amunicji kasetowej. Inni stwierdzili, że obecnie nie używają jej ani nie gromadzą jej zapasów.

Wiele największych banków na świecie świadczy usługi finansowe firmom produkującym broń kasetową. Wśród banków, które zostały w to zamieszane, są Citigroup, Goldman Sachs, Credit Suisse Group i ABN AMRO.

Oceń artykuł: Bomba kasetowa – co to jest?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy

Jak bezpiecznie przechowywać broń palną w domu?

Z roku na rok znacząco rośnie liczba wydawanych w Polsce pozwoleń na broń. Broń palna może służyć nie tylko do obrony - wiele osób...

Jaki sejf wybrać na broń krótką do domu?

Przechowywanie broni w domu jest niezwykle istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa. Wybór odpowiedniego sejfu na broń krótką jest kluczowy, aby zapobiec przypadkowemu dostępowi przez osoby...

Drzwi kuloodporne – wyjątkowa ochrona w najbardziej wymagających miejscach

W przypadku obiektów wojskowych i innych budynków o znaczeniu strategicznym ochrona przed włamaniami jest ważna – ale liczy się coś jeszcze. Drzwi w takich...

Ile kosztuje ak 47?

Jeśli myślisz o zakupie AK 47, jest kilka rzeczy, o których powinieneś pamiętać, zanim dokonasz zakupu. Należą do nich celność karabinu, cena oraz nielegalny...

Ile kosztuje czołg t-72?

Czołg T-72 był wysoce zaawansowanym i drogim pojazdem pancernym produkcji rosyjskiej. Został zaprojektowany do niszczenia czołgów wroga i jest uważany za jeden z najlepszych...

Co to jest pocisk balistyczny Iskander?

Jeśli interesuje cię historia i technologia stojąca za rakietą balistyczną, to trafiłeś we właściwe miejsce. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o Iskanderze. Dowiesz...

Co to jest bomba atomowa?

Bomba atomowa to rodzaj broni używanej przez wojsko. Istnieją dwa rodzaje bomb atomowych: bomba rozszczepieniowa i bomba termobaryczna. Bomba rozszczepieniowa wykorzystuje typ materiału wybuchowego...

Ile pali czołg Abrams?

M1A2 AbramsGłówny czołg bojowy M1 Abrams jest jednym z najpotężniejszych głównych czołgów bojowych na świecie. Stanowi trzon sił pancernych Stanów Zjednoczonych. Czołgi te są...

Ile waży czołg?

Ile waży czołg? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo długa i zależy od wielu rzeczy. Jednym z czynników, które należy wziąć pod uwagę, jest...

Jak odpalić czołg?

Wielu ludzi chce wiedzieć, jak wystrzelić czołg, ale nie są pewni, jak to zrobić. Prawda jest taka, że nie jest to tak trudne, jak...