Jeśli jesteś mieszkańcem Polski lub zamierzasz ją odwiedzić, możesz chcieć wiedzieć, czy gaz pieprzowy jest legalny w Polsce. Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak, ale możesz chcieć wiedzieć, jakie prawa regulują jego użycie. Oprócz przepisów regulujących użycie gazu pieprzowego i innych rodzajów broni palnej typu wojskowego, warto wiedzieć, jak wygląda sprawa użycia tego typu środka w sytuacji zagrożenia zdrowia publicznego.
Prawa regulujące użycie gazu pieprzowego
Gaz pieprzowy jest nieśmiercionośnym mechanizmem samoobrony używanym przez wiele organów ścigania. Jest to bardzo skuteczny sposób na obezwładnienie napastnika, ale nie powoduje trwałych uszkodzeń.
Niektóre kraje zezwalają na noszenie gazu pieprzowego przez funkcjonariuszy organów ścigania, podczas gdy inne zakazały używania tej substancji. Poniżej przedstawiamy niektóre prawa regulujące jego użycie.
W Polsce najpopularniejszą formą gazu pieprzowego jest ręczny miotacz gazu obezwładniającego. Zawarta w nim substancja chemiczna może mieć objętość do 34 uncji. Zazwyczaj jest on używany przez policję do obrony przed protestującymi. Substancja ta spotkała się jednak z dużą dozą krytyki ze strony opozycji.
W Europie jest kilka innych krajów, w których gaz pieprzowy jest zabroniony. Dania, Szwecja, Finlandia i Islandia są godnymi uwagi wyjątkami.
Prawo regulujące stosowanie gazu łzawiącego
Komitet ONZ do spraw Przeciwdziałania Torturom wezwał Polskę do przyjęcia skutecznych ram prawnych w celu zapewnienia, że kary za tortury są współmierne do ich ciężaru. W swoim Siódmym Okresowym Przeglądzie Polski komitet zwrócił uwagę na brak definicji „tortur” w kodeksie karnym. Wezwał również rząd do przyjęcia odpowiedniej definicji prawnej tego pojęcia oraz do podjęcia skutecznych środków legislacyjnych w celu ochrony prawa do wolności słowa i prawa dostępu do informacji.
Rosja i Białoruś potępiły użycie przez Polskę gazu łzawiącego. Maria Zakharova, dziennikarka z białoruskiej strony granicy, powiedziała, że było to „nieuzasadnione” naruszenie prawa europejskiego i międzynarodowego.
Sąd we Wrocławiu uznał czterech byłych policjantów za winnych nadużycia władzy. Uznano, że popełnili oni szereg przestępstw, w tym przemoc psychiczną. Jeden z oskarżonych został skazany na dwa lata więzienia.
Prawa regulujące posiadanie broni palnej typu wojskowego
Jeśli mieszkasz w Polsce, musisz znać prawa regulujące posiadanie broni palnej typu wojskowego. Broń ta nie może być noszona przy sobie, chyba że przez funkcjonariuszy organów ścigania lub żołnierzy. Kary za nieuprawnione posiadanie są poważne. Możesz zostać ukarany grzywną w wysokości do 5000 złotych lub karą pozbawienia wolności do trzech miesięcy.
Broń może być również skonfiskowana w nagłych przypadkach. Jeśli zostaniesz skazany za posiadanie nielegalnej broni, możesz zostać ukarany karą śmierci. W przeszłości wiele zabójstw było popełnianych z użyciem broni palnej, ale w ostatnich latach odsetek zabójstw z użyciem broni palnej drastycznie się zmniejszył.
Ustawa o broni i amunicji z 21 maja 1999 roku reguluje prywatne użycie broni palnej. Zabrania również sprzedaży amunicji oraz pozbywania się takich przedmiotów.
Prawo regulujące użycie gazu pieprzowego w sytuacji zagrożenia zdrowia publicznego
Kiedy pięć lat temu nacjonalistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) doszła do władzy, obiecała bronić tradycyjnego, katolickiego charakteru kraju. Zobowiązała się również do ochrony wolności zgromadzeń. Jednak niedawna decyzja sądu najwyższego szczebla o wprowadzeniu bardziej restrykcyjnego prawa aborcyjnego wywołała protesty.
Przeciwnicy partii rządzącej są wściekli, że niezależność sądów została zlikwidowana. Protesty odbyły się w różnych miastach w całym kraju. Zbierają się na głównych placach i w kościołach, niosąc znaki z napisami takimi jak „to jest wojna”.
W piątek protestujący zebrali się przed domem wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, ścierając się z policją. Wielu policjantów miało przy sobie gaz pieprzowy i sprzęt do tłumienia zamieszek.
Inne kraje, które zezwalają na używanie gazu pieprzowego
Gaz pieprzowy, lub „OC spray”, jest związkiem chemicznym, który został uznany za skuteczny w samoobronie. Zazwyczaj jest sprzedawany jako spray obronny przeciwko zwierzętom, ale może być również używany do kontroli tłumu i do samoobrony przeciwko ludziom. Istnieją jednak pewne ograniczenia dotyczące stosowania tego konkretnego produktu.
Na przykład Wielka Brytania zakazuje używania gazu pieprzowego. W dużej części Europy jest to substancja kontrolowana. Niemniej jednak jest on legalny w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.
Państwa członkowskie Unii Europejskiej mają swobodę w regulowaniu produkcji, sprzedaży i dystrybucji gazu pieprzowego. Legalność noszenia tego środka zależy od stężenia chemicznego i przeznaczenia.