Rewolwery hukowe od dawna wzbudzają zainteresowanie zarówno entuzjastów broni, jak i osób, które poszukują ciekawej formy rozrywki. Co należy wiedzieć na temat ich działania? Jak kupić rewolwer hukowy i czy potrzebne na niego specjalne pozwolenie?
Czym są rewolwery hukowe?
Rewolwery hukowe są rodzajem broni, która wykorzystuje specjalne amunicje hukowe zamiast ostrych pocisków. W przeciwieństwie do tradycyjnych rewolwerów, które strzelają ślepymi nabojami lub kulami, rewolwery hukowe oddają jedynie strzały hukowe. Mają one zastosowanie głównie w celach rekreacyjnych, treningowych lub artystycznych (np. w filmach i teatrze). Budowa rewolwerów hukowych sprawia, że nie ma możliwości, aby użyć w ich przypadku ostrej amunicji.
Jak działają rewolwery hukowe?
Rewolwery hukowe działają na podobnej zasadzie co tradycyjne rewolwery. Mają sześciokomorowy bęben, który obraca się wokół osi i umożliwia ładowanie nabojów. Amunicja hukowa składa się z pocisku hukowego z komorą prochową, która generuje głośny huk, błysk wylotowy i wystrzał. Broń doświadcza także odrzutu, choć pocisk nie zostaje wystrzelony. Po wystrzale bęben obraca się, przynosząc kolejny nabój do lufy, gotowy do oddania kolejnego strzału.
Co jednak bardzo istotne, mimo iż naboje hukowe nie są ostrą amunicją, to mogą zranić osobę, która znajdzie się blisko lufy, ponieważ w chwili wystrzału z broni ulatniają się gorące gazy oraz części naboju.
Rewolwery hukowe a pozwolenie
Zgodnie z prawem w Polsce bez pozwolenia możemy użytkować rewolwery hukowe o kalibrze 6 mm. Choć na rynku są dostępne modele o kalibrze 7,8 oraz 9 mm, to do ich użytkowania niezbędne jest pozwolenie. Warto pamiętać, że za posiadanie broni bez zezwolenia zgodnie z art. 263 par. 2 kk grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Jakie parametry są istotne w przypadku chęci zakupu?
W związku z powyższym, chcąc nabyć do własnego użytku rewolwer hukowy, musimy zwrócić uwagę na jego kaliber, który powinien wynosić 6 mm – takie modele znajdziemy w sklepie bron.pl. Ponadto ważnym parametrem jest pojemność bębna rewolweru. Liczba komór w bębnie rewolweru hukowego określa, ile strzałów można oddać przed ponownym załadowaniem. Standardowo rewolwery hukowe mają pojemność od 5 do 9 strzałów, ale istnieją także modele z większymi bębnami.
Istotna jest również ergonomia broni. Wygodny uchwyt i odpowiednie wyważenie rewolweru są kluczowe dla komfortu użytkowania i precyzyjnego celowania. Ponadto rewolwery hukowe powinny być wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia, takie jak blokada spustu czy mechanizmy blokujące bęben, które zapobiegają przypadkowemu wystrzałowi.
Kiedy stosuje się rewolwery hukowe?
Jednym z podstawowych zastosowań broni hukowej jest samoobrona. Wówczas jej celem jest odstraszenie napastnika. Dźwięk rewolwerów hukowych jest bardzo podobny do broni z ostrą amunicją, co niezaznajomionego intruza może natychmiast zmusić do ucieczki. Podobnie jest w wypadku zwierząt, które mogą np. zaatakować człowieka lub jego mienie. Wówczas broń hukowa może być traktowana jako nadająca sygnał ostrzegawczy.