Pociski termobaryczne – co to?

Przez Redakcja

W ostatniej dekadzie bardzo popularne stało się używanie pocisków termobarycznych jako sposobu na dostarczenie bomb w dane miejsce, aby zmniejszyć liczbę ofiar wśród ludności cywilnej. Jest to kontrowersyjna praktyka, która zdobywa coraz większą popularność, ale ma też pewne wady. Jedną z głównych wad używania pocisków termobarycznych jest to, że mają one dużą zdolność do niszczenia mienia i zabijania cywilów. Dlatego zasady LOAC ograniczają ich użycie do celów wojskowych, takich jak atak na obiekt lub bazę wojskową wroga.

Historia

Broń termobaryczna, znana również jako paliwowe materiały wybuchowe, jest używana przez wiele krajów do osiągania różnych celów. Są zaprojektowane tak, aby dostarczyć falę uderzeniową, która zniszczy pozycje obronne wroga. Zazwyczaj są wypełnione wysoce łatwopalną zawiesiną. Dzięki temu są skuteczne w zamkniętych przestrzeniach, takich jak jaskinie.

Broń ta nie jest zakazana przez Konwencje Genewskie i może być stosowana w międzynarodowych i niemiędzynarodowych konfliktach zbrojnych. Niektóre kraje uważają jednak, że naruszają one prawo wojenne. Inne kraje, takie jak Stany Zjednoczone i Rosja, przyjęły termobarykę jako część swojego arsenału broni konwencjonalnej.

Mimo że tego typu materiały wybuchowe nie są uważane za broń zapalającą, mogą powodować oparzenia u ludzi. Może dojść do wielu obrażeń, w tym ślepoty, pęknięcia bębenków i rozerwania płuc.

Bomby termobaryczne były używane przez Stany Zjednoczone i Rosję w Iraku i Afganistanie oraz przez USA w Syrii podczas wojny domowej. Zostały one jednak potępione przez Human Rights Watch.

Niektórzy krytycy twierdzą, że bomby termobaryczne są z natury masowe. Ponieważ ich paliwo składa się z cząstek energetycznych, mogą wytwarzać bardzo wysokie temperatury. Dlatego uważa się, że mogą one „wywrócić człowieka do góry nogami”, jeśli nadciśnienie jest zbyt duże.

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości przyznał jednak, że LOAC zakazuje niektórych broni ze względu na ich masowe działanie. Niemniej jednak, broń termobaryczna nie jest wyraźnie wymieniona w Konwencji o niektórych broniach konwencjonalnych, która reguluje stosowanie broni zapalającej.

Choć używanie jej w działaniach wojennych nie jest nielegalne, ważne jest, aby upewnić się, że jest ona skierowana na zgodny z prawem cel wojskowy. Co więcej, muszą być używane z zachowaniem rozsądnych środków ostrożności, aby zapobiec obrażeniom cywilów.

Oprócz obrażeń fizycznych, broń termobaryczna ma podobno także skutki psychologiczne. Kilka badań wykazało, że są one bardziej szkodliwe dla ludzi niż inne rodzaje materiałów wybuchowych.

Czasami uważa się, że naruszają one Konwencję o niektórych broniach konwencjonalnych lub Konwencję Genewską, ponieważ mogą być używane do wyrządzania szkód cywilom. Stany Zjednoczone dokonały przeglądu broni termobarycznej pod kątem jej niedyskryminacji i stwierdziły, że nie jest ona z natury niedyskryminująca.

ZasadyLOAC ograniczają ataki do zgodnych z prawem celów wojskowych

Dobrze zdefiniowany zestaw zasad i przepisów może ograniczyć operację wojskową do zgodnych z prawem celów wojskowych, ograniczając w ten sposób szkody uboczne wśród ludności cywilnej. Wytyczne te są często wzmacniane przez stosowanie zasad zaangażowania lub LOAC. Ponadto dowódcy wojskowi muszą brać pod uwagę skutki ataku na ludność cywilną i struktury cywilne. Zasady zaangażowania są zazwyczaj dostosowane do rodzaju środowiska pola walki, w którym są stosowane.

Jednym z najprostszych i najskuteczniejszych środków ostrożności, jakie może podjąć atakujący, jest upewnienie się, że cel nie jest niewrażliwy. Jeśli cel jest podatny na atak, wojsko jest zobowiązane do wcześniejszego ostrzeżenia. Oznacza to konieczność zastosowania mechanizmu ostrzegawczego, który nie jest tylko głośnym dzwonkiem.

LOAC zawiera wiele innych zasad regulujących określanie celów. Na przykład zasada mówi, że „bezpośredni” atak jest skierowany na ludność cywilną. Zabronione jest także wykorzystywanie cywilów do osłony lub zabezpieczenia przed celem wojskowym.

Inna wymieniona zasada mówi, że bomby nie zawsze są najlepszą obroną. Ataki z użyciem artylerii pośredniej bez odpowiedniej obserwacji mają duży promień wybuchu i mogą być niszczące dla cywilów.

Używanie dronów do monitorowania potencjalnych celów to najnowszy trend. Drony mogą być wykorzystywane do precyzyjnego dostarczania broni, a także do obserwacji. Mogą być również użyteczne do identyfikacji przechodniów lub monitorowania miejsca potencjalnego ataku.

Wreszcie, w MPH obowiązuje zasada proporcjonalności. Oceniając skutki ataku na ludność cywilną, należy rozważyć przypadkowe szkody wyrządzone cywilom w stosunku do oczekiwanej korzyści wojskowej. Podobnie jak we wszystkich innych aspektach działań wojennych, rozważny dowódca wojskowy musi być przygotowany na uwzględnienie ludności cywilnej w swoich planach.

Do najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę, należą rozmiar i jakość broni. Chociaż możliwe jest użycie broni niedokładnej, zawsze lepiej jest używać broni najwyższego kalibru. To samo dotyczy wielu innych zmiennych.

Przyczynowość ofiar cywilnych

Rosjanie są znani z tego, że od czasu do czasu zrzucają kilka bomb, ale najbardziej imponującą z nich jest ta, która rozświetliła nocne niebo 25 października. Jednak nie tylko Ukraińcy są zaskoczeni ostatnimi problemami z bronią jądrową. W tym samym roku, co wspomniani Rosjanie, USA i Wielka Brytania wystrzeliły na swoje podwórka kilka rakiet balistycznych i bezzałogowych statków powietrznych. Nie chodzi o to, że spory są pretekstem do gier wojennych, ale odrobina zdrowego rozsądku może być bardzo przydatna w strefie wolnej od konfliktów. Można powiedzieć, że niezdolność Stanów Zjednoczonych do zachowania spokoju na Ukrainie była cierniem w jej boku i przypomnieniem, że należy bardziej uważać na swoje bibeloty. Mimo że Stany Zjednoczone są największym i najbogatszym partnerem handlowym Unii Europejskiej, nadal mają wobec Rosji duży dług z wielu powodów, począwszy od niechlujnej postawy militarnej państw byłego ZSRR, a skończywszy na braku jakichkolwiek więzi dyplomatycznych z NATO.

Wpływ na wojskowe systemy medyczne

Wpływ pocisków termobarycznych na wojskowe systemy medyczne jest istotnym problemem. Stanowi on wyzwanie dla zdolności wojsk amerykańskich do zapewnienia wsparcia medycznego w terenie. Co więcej, może podważyć obecne praktyki wojska amerykańskiego.

Kilka krytycznych kwestii jest potrzebnych do zapewnienia zdolności i możliwości przetrwania amerykańskich wojskowych placówek medycznych. Muszą one być w stanie utrzymać bezpieczną i zdolną do przetrwania obecność na spornych polach bitew, jednocześnie zapewniając skuteczne i terminowe leczenie wszystkich ofiar. Rozważania te obejmują rekapitalizację transportu powietrznego, transportu morskiego i infrastruktury medycznej. Ponadto wojskowy personel medyczny musi być przeszkolony w zakresie reagowania i leczenia obrażeń powstałych w wyniku wybuchu.

Zagrożone pole bitwy zwiększa zapotrzebowanie na chirurgów przeszkolonych w zakresie urazów. Podczas operacji ENDURING FREEDOM, MHS przeprowadził Wspólne Operacje Medyczne i zademonstrował swoją zdolność do leczenia niszczących obrażeń. Jednak nie osiągnięto maksymalnej wydajności.

Wojsko amerykańskie opracowało innowacje technologiczne, które obniżyły wskaźnik śmiertelności i zwiększyły przeżywalność pacjentów. Jedną z takich innowacji była szybka ewakuacja żołnierzy rannych w wyniku wybuchu. Inną jest ponowna ocena protokołów leczenia w celu poprawy wyników pacjentów. Proces ten zmniejszył liczbę zgonów z powodu krwotoku, który jest jedną z głównych przyczyn śmierci, której można zapobiec.

Ponadto, wojsko amerykańskie odniosło sukces w leczeniu skutków działania improwizowanych urządzeń wybuchowych, takich jak BLU-82 „daisy cutter”, na polu walki. Jednak technologie te są coraz bardziej zaawansowane, co stanowi wyzwanie dla obecnych praktyk wojskowych.

W miarę jak te bronie będą wprowadzane na rynek, będą osłabiać obecne metody zapewniania wsparcia medycznego na polu walki. W miarę jak zagrożenie atakiem termobarycznym staje się coraz bardziej prawdopodobne, wojsko amerykańskie będzie musiało dostosować swoje podejście do zapewniania wsparcia medycznego. Oprócz zapewnienia specjalistycznej opieki chirurgicznej i naczyniowej nad urazami, wojsko amerykańskie będzie musiało ponownie przeanalizować swoje obecne możliwości i gotowość do leczenia obrażeń spowodowanych wybuchem.

Istnieją również implikacje dla bezpieczeństwa operacji medycznych w teatrze działań. W przeciwieństwie do amunicji konwencjonalnej, pociski termobaryczne mają większe szanse na uderzenie w duży obszar, co może stanowić poważne wyzwanie dla linii komunikacyjnych. Ponadto, jeśli broń termiczna zostanie użyta w zamkniętym obszarze, fale uderzeniowe będą poruszać się z większą prędkością.

Oceń artykuł: Pociski termobaryczne – co to?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy

Jakie cechy powinna mieć dobra kamizelka taktyczna?

Kamizelki taktyczne są nieodłącznym elementem wyposażenia wojskowego, policyjnego oraz osób zajmujących się profesjonalnymi zadaniami wymagającymi ochrony i funkcjonalności. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie ochrony...

Prezent dla Żołnierza – najlepsze pomysły

Elegancki prezent dla żołnierza to wyraz wdzięczności za pełną poświęcenia służbę, wytrwałość, odwagę i profesjonalizm. Żołnierze, którzy z dumą realizują swoją misję ochrony bezpieczeństwa...

Militaria – Na co warto zwrócić uwagę kupując eksponaty do swojej kolekcji?

Kolekcjonowanie militariów to pasja, która fascynuje ludzi na całym świecie. Przedmioty związane z wojskiem takie jak broń, mundury, medale czy odznaki, mają nie tylko...

Jak bezpiecznie przechowywać broń palną w domu?

Z roku na rok znacząco rośnie liczba wydawanych w Polsce pozwoleń na broń. Broń palna może służyć nie tylko do obrony - wiele osób...

Jaki sejf wybrać na broń krótką do domu?

Przechowywanie broni w domu jest niezwykle istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa. Wybór odpowiedniego sejfu na broń krótką jest kluczowy, aby zapobiec przypadkowemu dostępowi przez osoby...

Drzwi kuloodporne – wyjątkowa ochrona w najbardziej wymagających miejscach

W przypadku obiektów wojskowych i innych budynków o znaczeniu strategicznym ochrona przed włamaniami jest ważna – ale liczy się coś jeszcze. Drzwi w takich...

Ile kosztuje ak 47?

Jeśli myślisz o zakupie AK 47, jest kilka rzeczy, o których powinieneś pamiętać, zanim dokonasz zakupu. Należą do nich celność karabinu, cena oraz nielegalny...

Ile kosztuje czołg t-72?

Czołg T-72 był wysoce zaawansowanym i drogim pojazdem pancernym produkcji rosyjskiej. Został zaprojektowany do niszczenia czołgów wroga i jest uważany za jeden z najlepszych...

Co to jest pocisk balistyczny Iskander?

Jeśli interesuje cię historia i technologia stojąca za rakietą balistyczną, to trafiłeś we właściwe miejsce. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o Iskanderze. Dowiesz...

Co to jest bomba atomowa?

Bomba atomowa to rodzaj broni używanej przez wojsko. Istnieją dwa rodzaje bomb atomowych: bomba rozszczepieniowa i bomba termobaryczna. Bomba rozszczepieniowa wykorzystuje typ materiału wybuchowego...