Wojskowe racje żywnościowe są nie tylko dla żołnierzy. Są one również przeznaczone dla ofiar bitwy. Te racje żywnościowe są często nazywane posiłkami gotowymi do spożycia (Meal, Ready-to-Eat – MRE) lub menu A, B i C.
Racja żywnościowa armii amerykańskiej First Strike Ration
First Strike Ration to kompaktowa racja szturmowa zaprojektowana tak, aby zaspokoić zapotrzebowanie na kalorie wojownika przez 24 godziny na polu walki. Opakowanie racji żywnościowej jest przeznaczone do jedzenia w ruchu i waży o 50% mniej niż standardowe MRE. Zawiera wiele elementów, które zapewniają pełne odżywianie podczas krótkich okresów intensywnych działań bojowych.
Oprócz głównych posiłków racja żywnościowa zawiera przekąski, mieszanki napojów i desery. Zawiera również wiele produktów zwiększających wydajność. Zaprojektowana przez technologa żywności Barbarę Daley racja żywnościowa ma na celu dostarczenie wojakowi energii i składników odżywczych potrzebnych podczas misji bojowych.
Meal, Ready-to-Eat (MRE)
MRE, czyli Meal, Ready-to-Eat, wojskowe racje żywnościowe to wygodny, samodzielny posiłek dostępny dla członków służby. Posiłek zawiera danie główne, dodatek, napoje i przybory kuchenne.
Posiłki są pakowane w torebki zamykane próżniowo. Każda torebka z posiłkiem zawiera średnio 1250 kalorii, czyli jedną trzecią wojskowego zalecanego dziennego spożycia (MRAD) dla kobiet i mężczyzn. Zawierają również wodę, białko, tłuszcz i węglowodany.
Każde MRE zawiera mieszankę do napojów, naczynie i bezpłomieniowy podgrzewacz. Okres przydatności do spożycia wynosi trzy lata w temperaturze 80 stopni F.
Racje te są idealne do biwakowania, wędkowania, wędrówek i innych aktywności na świeżym powietrzu. Istnieją jednak pewne ograniczenia.
Wojskowe racje żywnościowe są standaryzowane tak, aby dostarczały łącznie 4500 kalorii dziennie. Posiłki te mają być lekkie i smaczne. Aby zaspokoić te potrzeby, żywność musi być podzielona na dwa posiłki i zawierać niezbędne składniki sypkie. Typowa racja żywnościowa zawiera konserwy, herbatniki, cukier i sól. Czwarta linia etykiety kartonu z racjami żywnościowymi zazwyczaj określa producenta kartonu.
Podczas II wojny światowej żołnierze skarżyli się, że jedna klasa racji polowych jest zbyt nudna. W odpowiedzi na to wprowadzono alternatywne produkty. Urozmaicały one monotonię posiłków.
Racje polowe są przeznaczone dla żołnierzy w garnizonie lub podczas aktywnej kampanii. Zawierają podstawowe składniki racji garnizonowej, takie jak mięso w puszkach, kostki bulionowe oraz miękki i twardy chleb. Inne zamienniki to świeża baranina, suszone ziemniaki, ogórki i pomidory w puszce.
Racje K
Racja K została opracowana podczas II wojny światowej jako racja przenośna, „szturmowa”. Składała się z trzech pełnowartościowych posiłków w małym, łatwym do przenoszenia pudełku.
Podczas wojny była uważana za racje awaryjne, które mogły zapewnić żołnierzom wyżywienie przez kilka tygodni lub miesięcy. Kilka głównych firm produkujących żywność w Stanach Zjednoczonych współpracowało przy masowej produkcji racji K.
Kiedy żołnierz otrzymywał rację K, była ona dostarczana w prostokątnym pudełku z kartonu. Na zewnątrz pudełka znajdował się napis US ARMY FIELD RATION K na każdym końcu. Pudełko wewnętrzne zawierało również rodzaj jednostki żywieniowej.
Racje Sissi
Zwykle siły zbrojne dostarczają żołnierzom poborowym paczkowane racje bojowe, które są zwykle dostosowane do kuchni danego kraju. Niektóre z tych racji to pasztet mięsny w puszce, guma, papierosy, czekolada i inne.
Oprócz tego niektóre siły zbrojne dostarczają pakowane racje żywnościowe, które niekoniecznie są przeznaczone do spożycia w terenie. Są one zazwyczaj pakowane w wytrzymałe torby polietylenowe, a ich zawartość jest chroniona przez pierwotne opakowanie.
Na przykład francuskie wojsko dostarcza swoim żołnierzom paczkowaną rację żywnościową znaną jako RCIR. Jest to małe kartonowe pudełko wypełnione siedmioma menu. Każde menu zawiera gotowe do spożycia przekąski i główne posiłki, które można podgrzać za pomocą bezpłomieniowego podgrzewacza. RCIR jest również dostępny w wersji wegetariańskiej.
Niemieckie wojskowe racje żywnościowe
Niemieckie wojskowe racje żywnościowe są jednymi z najlepszych w branży. Są pełne białka i sycące. Niektóre są nawet z dodatkiem czekolady.
W pierwszych latach wojny racje żywnościowe były dostarczane na front różnymi metodami. Standardową racją żywnościową dla jednostek SS w terenie był zapas na cztery dni. Każda racja zawierała pięć uncji warzyw.
Racje mięsa były stopniowo zmniejszane w czasie wojny. Żołnierze byli zobowiązani do spożywania dwóch trzecich funta (302 gramy) chleba. Racje mięsne obejmowały Rinderbraten, Schmalzfleisch i kurczaka.
Pełna racja bojowa zawierała 200 gramów konserwowanego mięsa. Zawierała również 25 gramów sztucznego substytutu kawy i 25 gramów soli. W nocy podawano gorący napój, aby utrzymać żołnierzy w stanie czuwania. W czasie walki racje żywnościowe były czasem uzupełniane batonem z zastępczą żywnością wysokoenergetyczną.