Pociski hipersoniczne to stosunkowo nowy system broni. Ich prędkość wynosi od pięciu do dwudziestu razy więcej niż prędkość dźwięku. Mogą przenosić głowicę bojową i poruszać się na odległość od jednej do pięciu mil na godzinę.
Rosja twierdzi, że już rozmieściła pociski hipersoniczne na Ukrainie
Rosyjskie wojsko twierdzi, że już rozmieściło pociski hipersoniczne na Ukrainie, co stanowi znaczący krok w konflikcie. Nie wiadomo jednak, czy pociski te, nazywane „Kinzhal”, są rzeczywiście używane.
Pociski hipersoniczne są zaprojektowane tak, by trudno było je przechwycić i śledzić. Mogą poruszać się z prędkością pięć do dziesięciu razy większą od prędkości dźwięku, omijając wszystkie systemy obrony powietrznej. Oznacza to, że są prawie niemożliwe do wykrycia przez konwencjonalne radary i mogą stanowić nowe wyzwanie dla organów obrony narodowej na całym świecie.
Rosyjskie Ministerstwo Obrony potwierdziło, że Rosja rozmieściła rakiety Kinżal na Ukrainie, ale nie podano dokładnej daty. Pociski te zostały użyte w konflikcie trzykrotnie.
Militaria amerykańskie powiedziały, że wiedzą o rozmieszczeniu pocisków. Powiedziało, że celem wystrzelenia jest wysłanie na Zachód wiadomości o możliwościach militarnych Rosji. Nie jest jednak jasne, czy Rosja użyła pocisków hipersonicznych, by wycelować je w ukraińskich cywilów, czy też uderzenia miały być demonstracją ich możliwości.
Chiny twierdzą, że będą w stanie uderzać w grupy lotniskowców pociskami hipersonicznymi
Rząd chiński powiedział, że buduje system pocisków hipersonicznych, który będzie w stanie zniszczyć grupy lotniskowców. Według planistów wojennych stanowi to poważne zagrożenie strategiczne dla Stanów Zjednoczonych.
Chociaż Chiny inwestują w broń hipersoniczną krótszego zasięgu, ich systemy dalekiego zasięgu nie są jeszcze gotowe. Jednak według doniesień, Chiny są na dobrej drodze do wprowadzenia pierwszego systemu broni hipersonicznej w 2020 roku.
Znana w Chinach jako „carrier killers”, broń ta może przeniknąć przez istniejące systemy obrony przeciwrakietowej i dostarczyć dużych ilości energii. Mogą być uzbrojone w głowice konwencjonalne lub jądrowe.
Chociaż nie ma oficjalnych potwierdzeń, Pentagon pracuje nad przeciwdziałaniem zagrożeniu. Sekretarz obrony Lloyd Austin III wyznaczył podsekretarza obrony ds. badań i inżynierii Heidi Shyu do zbadania sposobów obrony przed tą bronią. Pracuje ona także nad opracowaniem skutecznych i tanich środków zaradczych.
Wiedza Lockheed Martin w zakresie skalowania złożonych systemów broni
Znany jako największy na świecie wykonawca usług obronnych, Lockheed Martin jest w stanie realizować projekty na dużą skalę z szybkością, pomysłowością i sprawnością. Możliwości i skala firmy pozwalają jej na podejmowanie wyzwań w zakresie systemów rakietowych i systemów kontroli ognia. Z globalnym portfelem zamówień o wartości ponad 140 miliardów dolarów, Lockheed posiada zasoby finansowe pozwalające na dostarczanie efektywnych kosztowo technologii spełniających najbardziej wymagające potrzeby klientów.
Oprócz dostarczania broni dla armii amerykańskiej, Lockheed sprzedaje ją również narodom na całym świecie. Jedną z najbardziej znanych broni Lockheeda jest myśliwiec F-35, który stanowi prawie dwie trzecie przychodów firmy. Samolot ten może latać z dużą prędkością, co daje pilotom przewagę w powietrzu.
Manewrowanie
Pociski hipersoniczne to broń o dużej prędkości, która może manewrować podczas lotu. W porównaniu z pociskami balistycznymi poruszają się z dużo większą prędkością i mogą przelatywać przez atmosferę. Mogą też korygować swój kurs, zmieniać wysokość i używać sterów i płetw, aby zmniejszyć swoją prędkość i zasięg. Jednak mimo imponujących możliwości, broń hipersoniczna ma wiele ograniczeń.
Głównym czynnikiem ograniczającym jest wytrzymałość materiałów. Ponieważ pocisk jest tak szybki, musi być zaprojektowany tak, żeby wykonać kilka „g” przy każdym manewrze ofensywnym.
Istnieją też problemy związane z naprowadzaniem terminala. Ważne jest, aby pocisk mógł wejść w atmosferę z minimalną utratą prędkości. Wymaga to wyrzucanych owiewek. Owiewki te muszą być umieszczone po tym, jak pocisk opuści zakres hiperdźwiękowy, co zapobiegnie dużym przeciążeniom kadłuba spowodowanym siłą grawitacji.
Koszt
Pociski hipersoniczne to szybko poruszająca się broń, która porusza się z bardzo dużą prędkością. Ze względu na swoją zwrotność są trudne do namierzenia i pokonania. Tego typu pociski mogą przenosić głowice konwencjonalne i broń jądrową.
Stany Zjednoczone wydały miliardy dolarów na rozwój broni hipersonicznej. Jednak wielu analityków kwestionuje zasadność kosztów tych systemów.
W miarę postępu technologii hipersonicznej proponuje się nowe międzynarodowe porozumienie o kontroli zbrojeń. Umowa ta miałaby zapobiec wyścigowi zbrojeń. Zakazałaby również testowania broni hipersonicznej.
Według raportu Heritage Foundation, koszt pocisku hipersonicznego może spaść do zaledwie 10 milionów dolarów. Choć wydaje się to stosunkowo niskie, to jednak jest o wiele droższe niż 2 miliony dolarów za sztukę, które kosztuje niehipersoniczny pocisk Tomahawk.